Kadıköy’de Kedi Diş Bakımı ve Tedavisi

Kadıköy’de Kediler için Profesyonl Diş Bakımı ve Tedavisi

Diş sorunları çoğu kedi sahibinin yakından bildiği bir sorundur. İstatistikler 3 yaşın üzerindeki kedilerin yaklaşık% 80’inde diş hastalıklarının ortaya çıktığını göstermektedir. Diş hastalığı, ağrıya neden olan ve kedilerinizin genel sağlığını ve refahını etkileyebilen yavaş ilerleyen ancak ciddi bir hastalıktır. Birçok kedi diş rahatsızlığı veya ağrı belirtileri göstermez, çünkü diş problemleriyle ilişkili ağrı zaman içinde yavaşça ortaya çıkar. Kediler sadece acıyla yaşamayı öğrenir. Bu nedenle, tüm kedilerin ağız sağlığını değerlendirmek için yılda en az bir kez bir veteriner görmesi önemlidir .

Kadıköy’de yıllardır kedi diş tedavilerinde uzmanlaşmış veteriner hekimlerimiz ve personelimizle hizmet veriyor; kedi sahiplerini diş bakımı hakkında bilgilendiriyoruz.

Kedinizin diş bakımı ve tedavileri için randevu alarak muayen olmalarını sağlayabilirsiniz. Diş tedavilerine ilave olarak yavru ve yaşlı kedi bakımı, aşılama, kısırlaştırma başta olmak üzere her türlü tedavi için de sizlerin yanındayız.

Yavru Kedi Bakımı Hakkında Bize Ulaşın

Kedinizin Dişleri için Uygun Diş Bakımı Nedir?

Kadıköy’de kedi diş bakımı konusunda sizleri bilgilendirelim

Doğru ve önleyici kedi diş bakımını sağlamanın birkaç yolu vardır. Hepsi bir kedi sahibi olarak titizlik ve bağlılık içerir. Kedi dostlarımız diş bakımına ihtiyaç duyup duymadığını size söylemeyecektir, bu nedenle proaktif olarak ihtiyaçlarını karşılamak size bağlıdır. Kadıköy kedi veterinerleri olarak bu konuda sizleri bilgilendirmekten memnuniyet duyarız.

Bilmeniz gereken başlıca husular şöyledir:

 • İyi beslenme, iyi diş sağlığı için temeldir. Kuru mamaların dişleri sağlıklı tutmak için en iyi yöntem olduğuna inandığımız günler geride kaldı. Islak yiyecekler artık kedi sağlığı için daha önemli.
 • Mümkünse, kediniz gençken bir kedi diş temizleme rutini oluşturun.  
 • Kediler için altı aylık veteriner muayeneleri planlayın
 • Ağız kokusu gibi olası diş sorunları belirtilerine dikkat edin
 • Kontrol sırasında veterinerinize fark ettiğiniz davranışlar veya endişeleriniz hakkında bilgi verin
 • Erken teşhis, ciddi diş sorunlarından kaçınmak veya tedavi etmek için son derece önemlidir.

Kadıköy’de sıklıkla yaptığımız kedi dişlerinin temizlenmesi, mevcut herhangi bir diş hastalığını doğru bir şekilde teşhis etmek için bir muayene ve anestezi altında çekilecek röntgenlerden oluşur. Sonrasında kediniz için bir tedavi programı oluşturulur.

Kedilerde çoğu diş hastalığı, “çıplak göz” tarafından görülmeyen diş eti çizgisinin altında olduğunu unutmayın.

Bir Kedinin Dişlerini Hangi Sıklıkla Temizlenmelidir?

Bilgili ve bilinçli bir kedi sahibi olarak kedinizin yaşayabileceği sorunları önleyebilirsiniz

Bu konuda net bir cevap vermek doğru değildir. Kadıköy kedi veteriner kliniği olarak yıllardır yaptığımız kedi diş bakım ve tedavileri sonucunda kedinizin dişlerini temizlemenin sıklığının aşağıdaki çeşitli faktörlere bağlı olduğunu söyleyebiliriz:

 • Yaş
 • Genetik
 • Beslenme
 • Yaşam tarzı
 • Diğer sağlık problemlerinin varlığı

Belirti veya semptomlardan bağımsız olarak, kedinizin yılda en az bir diş muayenesi yaptırması gerekir . Kedinizin dişlerine periyodik olarak kendiniz bakarken, eğitimli ve deneyimli bir veterinerin tespit edebileceği belirtilerini kaçırmak oldukça kolaydır. Erken fark edilen diş sorunlarının ele alınması ve çözülmesi, fark edilmeyen ve daha fazla gelişmesine izin verilen diş sorunlarına kıyasla önemli ölçüde daha kolaydır. Bu nedenle Kadıköy’deki diğer kedi dostlarına söylediğimiz gibi, kedi diş hekimliği proaktif bir yaklaşım gerektirir.

Birçok kedi dişlerini fırçalamana izin verir. Özel tasarlanmış fırçalar ve kedi hijyen ürünleri ile kedinizin dişlerini günlük olarak fırçalamalısınız. Teknisyenlerimiz, kedinizin dişlerini evde nasıl fırçalayabileceğiniz konusunda sizleri bilgilendirebilir. Kediniz için mümkün olan en iyi diş sağlığını sağlamak için sizinle birlikte çalışalım.

Kediler için Diş Röntgeni

Kadıköy’de kedi diş tedavileri için gerekli donanıma sahibiz

Diş radyografileri, veteriner hekimlerimizin evcil hayvanınızın ağzının genel sağlığını değerlendirmesine yardımcı olmak için paha biçilmez bir teşhis aracıdır. Veterinerlerimizin diş kökleri ve çevresindeki kemik de dahil olmak üzere dişlerin iç anatomisini ve dişeti çizgisinin altındaki hastalıkları görsel olarak incelemelerine izin verir. Aslında,   kedilerdeki diş hastalığının yüzde 60’ı diş eti çizgisinin altında görülür ve ‘çıplak’ gözle görülemez. Dental radyografileri bu kadar gerekli ve vazgeçilmez yapan da budur. Dental radyografilerin alınması hastanın anestezi veya sedasyona tabi tutulmasını ve genellikle diş temizliğinin bir parçası olarak, özellikle de ekstraksiyon gerektiğinde yapılmasını gerektirir.

Kedilerde Diş Hastalıkları

Kedilerdeki diş hastalıkları arasında , ağrıyı hafifletmek için ilaç ve / veya diş bakımı gerektirebilecek diş eti iltihabı ve periodontal hastalık yer alır. Diş eti iltihabı veya dişeti hastalığı, dişe yayılırsa periodontal hastalık olabilir. Periodontal hastalık, üç yaşın üzerindeki kedilerde en yaygın hastalık olarak kabul edilir. Bununla birlikte, aynı zamanda en az sıklıkla teşhis konulan rahatsızlıktır. Çünkü birçok kedi sahibi maalesef kedi diş bakımının önemini fark etmemektedir. Kedi eti hastalığının tespiti ince olsa da, her 6-12 ayda bir periyodik veteriner muayeneleri, kedi diş hastalığının şiddetli hale gelmeden teşhis edilmesinde etkili olabilir.

Bu nedenle düzenli olarak Kadıköy’deki veteriner kliniğimize kedi diş bakımı ve tedavisi muayenesi için uğramanızı tavsiye ediyoruz.

Dişeti hastalığının dört aşaması vardır:

 • Erken diş eti iltihabı
 • İleri diş eti iltihabı
 • Erken periodontit
 • Kalıcı periodontitis

Kedilerde dişeti hastalığı sadece erken yakalanırsa geri dönüşümlüdür ve sadece erken diş eti iltihabı aşaması tamamen geri dönüşümlü olarak kabul edilir. Bu nedenle, kedinizin ağzını, dişlerini ve diş etlerini sağlıklı tutmak sizin sorumluluğunuzdadır. 

Kedi Odontoklastik Rezorpsiyon Lezyonları (FORL)

Kedi dişi rezorpsiyonu kedilerde yaygın ve ağrılı bir durumdur. Diş rezorpsiyonu, tüm kedilerin yaklaşık yüzde 20 ila yüzde 60’ını etkiler. Bu oran beş yaş ve üstü olanlarda yüzde 75’e kadar çıkmaktadır. Diş rezorpsiyonu sonucunda dişler fonksiyonel olarak tahrip olur. Bu olay dişin diş eti çizgisiyle buluştuğu bölgeye çok yakında gerçekleşir. Başlangıçta, dişeti dokusunun dişin içine doğru büyüdüğü veya dişin tabanının üzerinde kaplandığı görülmektedir. Bazı durumlarda, dişte bir delik var gibi görünmektedir. Diş rezorpsiyonu uygulanan bazı dişler, dental radyografiler alınana kadar klinik olarak belirgin değildir.

Diş rezorpsiyonunun kesin nedeni tam olarak belirlenmemiştir. Bu nedenle diş emilimini etkili bir şekilde önlemek mümkün değildir. İntraoral problama ve dental radyografi ile kapsamlı oral muayeneler yaparak erken tanıma, bu kedilere yardımcı olmak için Kadıköy Veteriner tarafından önerilen en iyi stratejidir. Diş rezorpsiyonu teşhisi konan bir kedinin gelecekte daha fazla emici lezyon geliştirmesi yaygındır. Bu nedenle, erken tanı ve ağrının önlenmesi veya ortadan kaldırılması için bu kedileri izlemek için diş radyografileri gereklidir.

Tek etkili tedavi, etkilenen dişlerin çekilmesidir. Bununla birlikte, bu lezyonları üreten kedilerin yaşamları boyunca daha fazla üretmeleri muhtemeldir ve yıllık bakım gerektirir.

Diş rezorpsiyonunun klinik bulguları şunları içerir:

 • İştah kaybı
 • Çiğnemeden yiyecek yutma
 • Aniden yumuşak yiyecek tercihi
 • Etkilenen bir dişi ısırdığında ağrının net bir şekilde gösterilmesi
 • Normal iştahlı kedi başını yatırır ve ağzının sadece bir tarafında çiğnemeye çalışır  
 • Yiyecekler ağzından düşebilir

Stomatit

Lenfositik, plazmositik, diş eti iltihabı veya stomatitli kedilerde ağız boşluğu iltihabı vardır. Her cins ve her yaştan kedilerde görülür. Himalaya, Pers gibi bazı ırklarda daha sık görüldüğünü söyleyebiliriz.

Stomatitli kedilerde kırmızı ve iltihaplı diş etleri ve ağız kokusu vardır. Durum ilerledikçe, iltihaplanma dişlere bitişik bölgelerden ağzın her tarafına yayılır. Yemek ve yutma bu kedilerin çoğu için zor ve acı verici hale gelir. Stomatitli kediler muazzam ağrılar çekiyor olabilir. Sağlıklarını ve yaşam standartlarını tehdit eden bir durum olduğundan optimal tedavi diş çekimidir. Bu kedilere ne kadar erken davranırsak, uzun süreli iyileşme şansları o kadar iyidir.  

Oral inflamasyonun geçmişi ve kapsamlı bir oral muayene tipik olarak stomatitin ön tanısını koymak için yeterlidir. Örneğin, ilgili dokuların geniş bir yeri olan uzun bir oral iltihaplanma, kedi stomatitinde tipik olarak görünen bir durumdur. Bununla birlikte, kısa bir oral inflamasyon süresi, stomatitin başlangıcı veya alerjiler, yabancı cisim tahrişi, periodontal hastalık veya diş rezorpsiyonu gibi tamamen farklı bir hastalık olabilir. Bu nedenle erken, doğru bir teşhis çok önemlidir. Enflamasyon yaygın değilse ve belirli bir bölgeye lokalize ise, diğer hastalıklar düşünülmelidir. Biyopsiler stomatiti oral kanserden veya lokal bulaşıcı hastalık sürecinden ayırmaya yardımcı olabilir.

Kedi stomatitinin tedavisi bireysel duruma bağlıdır. Stomatit kedileri farklı şekilde etkiler, bu nedenle ‘herkese uyan bir beden’ yaklaşımı yoktur. Evde bakım (günlük diş fırçalama) sağlama yeteneği de tedavi planlamasında bir faktördür. Tıbbi, cerrahi ve kombinasyon terapisi seçenekleri mevcuttur. Tıbbi tedavi, kedi stomatiti için kısa süreli kontrol sağlamıştır; ancak, uzun vadeli sonuçlar son derece hayal kırıklığı yaratıyor. Diş çekimi, kedigiller stomatitin uzun süreli kontrolüyle dikkat çekici ve anında ağrı kesici sağlar. 

Kedilerde Diş Çekimi

Kedi Diş Çekimini Kadıköy’de Uzman Veterinerlerimize Bırakın

Kedi diş çekimi önemli ve faydalı bir diş prosedürüdür. Diş çekiminin büyük çoğunluğu ileri diş hastalıkları ve diş ağrısını yönetmenin bir aracı olarak gerçekleştirilir. Hangi dişlerin çıkarılması gerektiğine bağlı olarak farklı teknikler kullanılır. Diş çıkarma kalıcıdır ve geri alınamaz. Bununla birlikte, hastalıklı bir dişten sürekli bir rahatsızlık ve ağrı kaynağının çıkarılmasında son derece etkilidir.

Kadıköy’de kedi diş çekim sıklıkla ve başarıyla yaptığımız bir işlemdir.

Diş eti iyileşmesi yaklaşık 10 ila 14 gün sürer. Dişleri çekildikten sonra çoğu kedi iyileşme sürecinde yumuşak yiyecekler yemeyi daha rahat bulur.

Kedi diş çekimi maliyeti, yapılan prosedürün türüne dayanmaktadır ve hastaneye yatış, anestezi, anestezi öncesi kan çalışması, IV kateter ve sıvılar, izleme, röntgenler ve cerrahi malzemeleri içerebilir. Bu nedenle, ameliyatlardan ve kedi diş çıkarma prosedürlerinden kaçınmak için her zaman önleyici tedbirler almak en iyisidir.

Yaygın Kedi Diş Sorunları

 • Plak oluşumu
 • Dişeti iltihabı
 • Periodontal hastalık
 • Diş kaybı
 • Ağız yaraları ve ülserler
 • Kedi Odontoklastik Rezorptif Lezyonlar (FORL)
 • İnsanlarda olduğu gibi böbrek, karaciğer ve kalp hastalıkları

Kediler ağrı ve hastalık belirtilerini gizleme konusunda çok beceriklidir. Kötü nefes, kedinizde gözlemleyebileceğiniz diş problemlerinin tek belirtisidir. Kedinizin nefesinde belirgin bir kötü koku varsa, Kadıköy veteriner hekimlerimizle bir diş muayenesi planlamalısınız. Bununla birlikte, ciddi vakalarda aşağıdaki semptomlardan birini de görebilirsiniz:

 • Ağızda pençe
 • Salya
 • Yemek yeme sorunları, iştahsızlık
 • Kırmızı, şişmiş, kanayan diş etleri
 • Gevşek, kırık, eksik dişler
 • Tükürük veya burun akıntısında kan
 • Ağız lezyonlar

Kedinizin dikkat edilmesi gereken ve yukarıda listelenen semptomlardan hiçbirini göstermeyen diş sorunları olabilir. Bununla birlikte, yukarıdaki semptomlardan herhangi biri gözlenirse, lütfen hemen bir veteriner randevusu planlayın. Kadıköy Veteriner olarak sizlere yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Kadıköy’de Kedi Diş Bakımı Randevusu Alın

Veteriner Kadıköy’de bir kedi diş bakımı randevusu planlamak , telefonu açmak ya da form doldurmak kadar kolay. Personelimiz, kedi arkadaşınız için mümkün olduğunca acısız ve rahat hale getirirken, seyahatinizi sizin için teasy yapmak için burada.

Scroll to Top