Kadıköy Yavru Kedi Bakımı

Kadıköy’de Yavru Kedi Bakımlarını Güvenle Yaptırın

Yeni bir yavru kedi sahiplenmek, çok güzel bir deneyimdir. İnternetin yavru kedi videoları ile dolu olması zaten başlı başına bu durumun ispatı. Bununla birlikte, ailenize yeni bir üye eklemek stresli olabilir! Her şeyi doğru yaptığınızdan emin olmak ve yeni yavru kedinize mümkün olan en iyi evi vermek istiyorsunuz. İnanın bize, Kadıköy Veteriner ekibi olarak neler yaşadığınızı biliyoruz! 

Yavru kedi sevgisi ve uzun yıllara dayanan klinik deneyime dayanarak, veteriner personelimiz yavru kedinizin ihtiyaçları hakkında iyi bilgi sahibi olmanıza yardımcı olmaktan memnuniyet duyacaktır. Bir yavru kedinin hayatının birçok aşaması vardır ve kedinizin ihtiyaçlarının büyüdükçe nasıl değişeceğini anlamak önemlidir. Burada sizin için bazı temel yavru kedi bakım bilgilerini derledik.

Kedi dostu veteriner hekimlerimizden kedi yavrusu aşıları ve diğer her türlü bakım uygulamaları hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu sayfadaki yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir bakım yapmadan önce lütfen bir veterinere danışın. Yardım etmek için buradayız!

Yavru Kedi Bakımı Hakkında Bize Ulaşın

Yavru Kedi Bakımı – İlk Altı Ay

Bir yavru kedi ile nasıl ilgilenileceğimiz, sorulan en yaygın yavru kedi bakımı sorularından biridir, aynı zamanda en genişlerinden biridir. Bir yavru kedinin hayatının ilk altı ayında nasıl bakılacağı ile ilgili bazı temel ipuçları aşağıdaki gibidir:

0-4 Haftalık:

Yavru kedi, 0-4 haftalıkken yenidoğan yavru kedi olarak kabul edilir. Bu süre zarfında, yeni doğmuş yavru kedi sadece motor becerileri ve koordinasyonu geliştiriyor. Ayrıca vücut sıcaklığını nasıl düzenleyeceklerini öğreniyorlar. Hayatlarında şu anda, sıcaklık için annelerine güveniyorlar. Anne kedi hala yavru kedi ile birlikte ise, sıcak güvenli bir ortam, anne kediler için iyi beslenme ve veteriner bakımı yanında insan bakıcıları için çok az şey gereklidir. Herhangi bir nedenle, anne kedi yavru kedi bakımı yapamazsa, yavru kedi büyümesine ve gelişmesine yardımcı olmak için az bir miktar bakım gerekir. Yavru kedi ile Kadıköy Veteriner ekbimizi görmek için hemen bir ziyaret planlamalısınız, böylece yavruların özellikle ilerlemelerini besleme ve izleme ile ilgili ihtiyaçlarını gözden geçirebilmeliyiz. Bu, her 2-4 saatte bir şişe besleme yavrularını içerir,çevrelerini sıcak ve güvenli tutmak ve yavru kedinin idrar yapmasına ve dışkılamasına yardımcı olur. Özellikle annelerinden ve / veya kardeşlerinden ayrılmışlarsa, battaniyelerle onları sıcak tuttuğunuzdan emin olun. Bu süre zarfında yavru kedinizi tutabilirsiniz, ancak kemikleri hala oluştuğu için lütfen ekstra yumuşak olun.

5-11 Haftalık:

Bu zamana kadar, yeni doğmuş yavrular annelerinden veya biberonla beslenmeli ve yüksek proteinli, yoğun enerji içeren bir diyetle beslenmelidir. Bu aşamada motor becerileri ve koordinasyonu da ilerlemelidir. Dikkat edin, bu olduğunda, yavru kediniz hesaba katılması gereken güç haline gelecektir! Bu yaşta bir yavru kedi ile nasıl ilgilenileceği, yavru kedinizin yeni macera ve bravado hissinin onları tehlikeli durumlara yönlendirmemesini sağlamak için uygun denetimi içerir.

2-4 Aylık:

Bu yavru kedi gelişiminde hızlı bir büyüme dönemidir. Yavru kedinizin yetişkin bir kediden çok daha fazla enerjiye sahip olmasını ve gece boyunca oynamaya hazır bir yavru kedi tarafından uyandırılmaya hazır olmasını beklemelisiniz. Bu aşamada bir yavru kediye nasıl bakılacağı, hem bağlanma tabanlı oyun zamanının çoğunu hem de yavru kedi günde 3 veya 4 yüksek proteinli bireysel öğün yemeyi içerir.

4-6 Aylık:

Yavru kediniz ergenlik çağına ve dolayısıyla cinsel olgunluğa ulaşıyor. Bu, ergenliğe giren ergen bir insan çocuğuna benzer bir enerji artışına ve zaman zaman davranış değişikliklerine neden olacaktır. Bu aşamada bir yavru kediye nasıl bakılacağı, gerekirse davranış değişikliğinin eklenmesi ile devam eden yapıştırma tabanlı oyun süresini içerir. İç mekan kedileri için özellikle önemli olan kedinizin ortamını zenginleştirmenin birçok yolu vardır. Bir sonraki randevunuz sırasında, yavru kedinizin içgüdüsel olarak arzu ettiği doğru miktarda stimülasyon sağlayan zenginleştirilmiş bir ortam oluşturmanın yollarını tartışmalıyız. Yaklaşık altı ayda yavrularınızın kısaltılması veya kısırlaştırılması için plan yapma zamanıdır. Çoğu yavru kedi yaklaşık 6-8 ayda ergenlik döneminden geçecek ve istenmeyen yavrulardan kaçınmak için hemen o zamandan önce kısırlaştırılmaları veya kısırlaştırılmaları önerilir.

Yavru Kedi İçin Beslenme İpuçları

Yukarıda kısaca tartıştığımız gibi, uygun kedi yavrusu beslenmesi, yavruları büyümenin her aşamasında ihtiyaç duydukları şekilde beslediğinizden emin olmak için diyetin değiştirilmesini içerir .

 • Anne kedi, yaşamın ilk 4 haftasında yavru kedi beslemeli veya yavru kedi annesinden ayrıldıysa her 2-4 saatte bir özel ticari süt ikame formülü kullanmalısınız.
 • 3-5 haftalıktan itibaren, yavru kedi besleme, bir şişeden sütten kesmeyi teşvik etmek için sığ bir tabakta süt ikame formülü sunmayı içerir. Ayrıca ılık süt ikame ve yüksek kaliteli konserve veya kurutulmuş kedi maması karışımından oluşan nemli, kolayca çiğnenebilir bir diyet günde 4-6 kez ekleyebilirsiniz.
 • 5-8 haftalıkken, yavru kediniz kendi yiyeceklerini çiğneyebilmeli ve protein bakımından zengin ve enerji dolu bir diyet sağlamalısınız, beslemeler günde 3-4 kez gerçekleşmelidir. Çok sayıda farklı yavru kedi maması var ve bu diyet seçeneklerini bir sonraki veteriner randevunuzda sizinle görüşmek istiyoruz. Tipik olarak konserve yiyecekleri öneriyoruz, çünkü doğal diyeti hem tutarlılık hem de formülasyonda taklit edecektir. Bununla birlikte, iyi bir diyet konserve ve kuru kedi mamalarının bir kombinasyonundan oluşabilir.
 • 6 aylıktan sonra, yavrular günde 2-3 kez beslenmelidir.

Beslemek yavruları doğru miktarda doğru miktarda yavrular ve gün boyunca doğru zamanlarda mutlu, sağlıklı ve büyüyen kediler için gereklidir. Veteriner personelimiz, bir sonraki veteriner randevunuzda kedi yavrusu için uygun beslenme programını tartışmaktan mutluluk duyacaktır.

Kedilerinizi Sosyalleştirmek

Yavru kedi gelişiminin büyük bir kısmı, yavru kedinizi hem insan aile üyeleriyle hem de evinizdeki diğer hayvanlarla sosyalleştirmektir. Köpeklerin kedilerle geçinmemesine dair eski atasözü doğrudur, ancak bazı köpekler güçlü bir av içgüdüsüne sahiptir ve bir kediyi tavşandan deşifre edemez. Bu nedenle, uygun türler arası etkileşim ve genel davranış, aşağıdakiler dahil olmak üzere uygulamalı, sorumlu ve sürekli sosyal gelişim gerektirir:

 • Tuvalet eğitimi
 • Sarılma
 • Oyuncak tanıtımı
 • Kutular, kağıt torbalar vb. ile keşif
 • İyi davranışı ödüllendirmek
 • Kötü davranış için hafif cezalandırma
 • Isırma veya tırmalamanın engellenmesi
 • Kontrollü bir ortamda yeni insanlara ve hayvanlara tanışma
 • Haftalık tarama, bakım ve kullanım
 • Kontrollü açık hava gezileri (sadece yavru kedi aşıları başladıktan sonra) bazı bölgelerde kabul edilebilir.

Gördüğünüz gibi, yavru kedi gelişimi eğlence ile doludur, ancak sürece aktif olarak katılmanızı gerektirir. Rolünüzü almak ve yavru kedi gelişimini sağlamak için gereken zaman taahhüdünü göz önünde bulundurmanız kritik öneme sahiptir.

Yavru Kedi Bakımında Neler Yanlış Gidebilir?

Yenidoğan yavru kedi (0-4 hafta) bakımı birçok açıdan çok yorucu bir iştir. Dikkate alınması gereken en önemli şeylerden biri, yeni doğan yavru kedilerde neyin yanlış gidebileceğidir. Yeni doğan yavru kedi ile aranacak bazı uyarı işaretleri şunlardır:

 • Özellikle anneleri tarafından terk edilen veya annelerinden ayrılan genç yavru kediler için yiyecek kabul etmemek
 • Motor beceriler ve koordinasyon gecikmeleri veya zorlukları
 • Uyuşukluk, ishal veya kusma

4 haftadan büyük yavru kediler, beslenme gereksinimlerinin ve vücut ısısı bakımının çok önemli olduğu daha hassas aşamalardan geçeceklerdir. Bu sonraki aşamada, yukarıdaki uyarı işaretlerinin farkında olmanız gerekecek, ancak aşağıdaki gibi davranışsal konularla daha fazla ilgilenmeye başlamalısınız :

 • Tuvalet yapma
 • Saldırganlık ve oyun ısırma belirtileri
 • Hala etkilendiklerinde ele almak istediğimiz korkular ve diğer davranışlar

Yeni doğmuş yavru kedilerin insan ebeveynlerinin aşırı duyarlı ve temkinli olmaya eğilimli olduklarının farkındayız ve bu aslında iyi bir şey. Aslında, yeni tüylü arkadaşınıza ne kadar önem verdiğinizi gösterir. Bununla birlikte, yavru kedi gelişimi sırasında herhangi bir garip veya ilgili davranış gözlemlerseniz, önleyici amaçlar ve yavru kedi aşıları için planlanması gereken veterinerlik randevularına ek olarak yavru kedinizi özel bir ziyaret için getirmekten çekinmeyin .

Yavru Kedi İçin Koruyucu Bakım

Yavru kedinize sağlıklı bir yaşam sürmek için en iyi fırsatın verilmesinde koruyucu bakım önemlidir. Önleyici yavru kedi bakımı , doğru veteriner hekimi bulmak ve onlarla birlikte çalışmak için sağlam bir kontrol, yavru kedi aşıları ve koruyucu bakım programı uygulamakla başlar. Deneyimli veterinerler olarak, yavru kedinizle bir şeylerin doğru olmayabileceği konusunda ince işaretler alabiliriz. Sizinle ayrıntılı bir tartışma ve bir fizik muayene arasında, veteriner hekimlerimiz yavru kedinizin yaşayabileceği sağlık veya davranışsal sorunları belirleyebileceklerdir. Aşağıdakiler, yavru kedinizin uzun vadeli sağlığı ve genel olarak olumlu yavru kedi gelişimi için planlama yapmaya başlamak için bazı yararlı ipuçlarıdır.

Kedinizin İlk Veteriner Randevusunu Ne Zaman Planlamalısınız?

Yavru kedinizi ne zaman alırsanız alın , ilk hafta içinde bir veteriner randevusu almalısınız . Erken ve sık ziyaretler, yavru kedinizi veterinerinizle sosyalleştirmeye ve veterinerin yavru kedinizin sağlığı ve sağlığı için bilinçli bir temel oluşturmasına yardımcı olacaktır.

Yavru Kedilerinde Bağırsak Parazitleri, Pireler ve Kalp Kurdu

Tüm yavru kedi , bağırsak parazitlerinin çoğunu öldürmek için ilaç içeren düzenli bir program ihtiyaç duyar . Ayrıca, daha nadir ancak potansiyel olarak ciddi parazitler için kedinizin dışkısını kontrol etmek isteyeceğiz. Bağırsak parazitlerine / solucanlarına ek olarak, kediler kalp kurtlarını da kapabilir. Kediler kalp kurdu hastalığı geliştirirse, tedavi yoktur. Bu nedenle tüm kedi hastaları için kalp kurdu önleme yöntemini öneriyoruz.

Yavru kedilere yönelik tüm tehditlerden en yaygın ve sinir bozucu parazit tehlikelerinden biri pire. Kedinizin yaşam tarzı ve uygun pire ve kene kontrolü hakkında bir tartışma, yavru kedi bakımının vazgeçilmez bir bileşenidir. Eczanelerden alabileceğiniz spreyler, tozları vs. önermiyoruz. Yavru kediniz için daha az etkili ve daha toksiktirler. Bir sonraki randevunuzda, etkili bir pire / kene ve genel parazit önleme programını tartışmaktan mutluluk duyarız.

Yavru Kedi Aşı Takvimi

Yavru kedi aşıları uygun yavru kedi bakımı için gereklidir ve yavru kedi aldıktan hemen sonra başlatılmalıdır. Yavru kedi almak için ortalama yaş 6 haftadır. Bu, aşılama programının başlatılmasını önerdiğimiz zamandır. Arttırıcılar bir yıl sonra takip edecek ve kedinin yetişkin yaşamının geri kalanı için uzun vadeli bir planı anlamanıza yardımcı olabiliriz. Kedi lösemi, kuduz ve distemper’i önlemek için yavru kedi aşıları yapılır . Bu bulaşıcı hastalıklar yıkıcıdır ve basit aşılarla tamamen önlenebilir.

Yavru Kedi Bakımıda Kadıköy Veteriner Olarak Yanınızdayız

Kadıköy’de Yavru Kedi Bakımı Konusunda Bilgi Alın

Daha önce de belirttiğimiz gibi yeni bir yavru kedi sahiplenmek oldukça zor ancak bir o kadar da eğlenceli bir süreçtir. Sizlere bu sürecin her adımında destek oluyoruz. Yavru kedinizin sağlığı için yapmanız gereken her şeyi yapacağımız ilk Kadıköy Veteriner randevusunda sizlerle paylaşıyoruz. İlave olarak bilgi almak istediğiniz her zaman sizin için ulaşılabilir oluyoruz.

Kedinizi Ne Zaman Kısırlaştırmalısınız?

5-6 aylıkken, yavru kedi olgun ergenlik noktasına, yavru ergenliğe de diyebilirsiniz, ulaşır. Bu nedenle, yavru kedinizin kısırlaştırılması önemli hale gelir . Kısırlaştırma nedenleri şunlardır:

 • Bölgesel koku püskürtme gibi hoş olmayan alışkanlıklardan kaçınmak
 • Planlanmamış pislemelerden kaçınma
 • Yaşamın ilerleyen dönemlerinde meme veya testis kanseri riskini azalma.

Yavru kediniz karşı cinsin diğer yavru kedileri veya kedileriyle temas halinde ise, 5-6 aylıktan önce ya da kısırlaştırılmış olması gerekir.

Yavru Kedi Bakım Fiyatları Ne Kadar?

Yavru kedi bakımı farklı alanları ve uygulamaları kapsayan genel bir ifadedir. Dolayısıyla yavru kedi bakımı fiyatı gibi bir fiyatlandırma doğru olmayacaktır. Kadıköy’de yavru kedi bakımı hakkında alacağınız randevu esnasında ya da telefonla bize ulaştığınızda sizleri yavru kedi bakım ücreti hakkında bilgilendireceğiz.

Kadıköy’de Yavru Kedi Bakımı için Randevu Alın

Bir yavru kedinin bakımı kesinlikle bir evcil hayvan sahibi olarak sahip olabileceğiniz en eğlenceli ve ödüllendirici deneyimlerden biri olabilir, ancak bu süre zarfında kedinizin ihtiyaçları hakkında bilgi sahibi değilseniz, bunları gelişimsel bir dezavantajda bırakabilirsiniz.

Veteriner Kadıköy’de yavru kedi bakımı en büyük uzmanlıklarımızdan biridir. Veteriner personelimiz, ilişkinizin uzun yıllar boyunca sağlıklı, mutlu ve ödüllendirici olmasını sağlamak için sizinle ve kedinizle biraz zaman geçirmekten mutluluk duyacaktır. İlk yavru kedi bakım randevunuzu bugün planlayın!

Scroll to Top